CİHADİYE KÖYÜ KAVUŞMA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

2010 Yılı Cihadiye Köyü Kavuşma Günü Etkinlikleri büyük bir coşkuyla tamamlandı. Tüm Cihadiyeli 'lerin yoğun gayretleri ve çalışmalarıyla neredeyse kusursuz bir şekilde ifa edilen etkinliklerle ilgili bilgi ve görüntülere aşağıda ulaşabilirsiniz. Bu yılki etkinliklerde 19. yüzyılda Kafkasya 'daki anavatanlarından zorla sürgün edilen 2 milyona yakın Çerkez 'in yaşadığı "Büyük Çerkez Sürgünü" de anıldı.


2010 Kavuşma Günü etkinliklerinin öyküsü

Mart ayında dernek yönetimi tarafından kavuşma günü programının tarihi 22-23 Mayıs olarak belirlendi. Akabinde dernek yönetimi, köy muhtarlığı ve tüm Cihadiye 'liler tarafından İstanbul 'da ve köyde organizasyonla ilgili çalışmalara başlandı. Yapılacak çalışmaların ana başlıkları şunlardı; Köy meydanının hazırlanması, çevre düzenlemesinin yapılması, yemek firmaları ile görüşmeler, otobüslerin ayarlanması, rezervasyonların alınması, davetiye afişlerinin tasarımı, basımı ve komşu köylere iletilmesi, Biga 'nin mülki ve idari yetkililerinin davet edilmesi, mezarlık bakım çalışması, kermes çalışmaları, düğün hazırlıkları ve Cihadiye 'lilerin bireysel hazırlıkları.

Tüm hazırlık çalışmaları birlik, beraberlik ve elbirliğiyle ifa edilerek etkinliklerin coşkulu ve güzel geçmesi sağlanmıştır. Etkinliklerden kareleri aşağıda görebilirsiniz. Cihadiye Köyü Kalkındırma Derneği olarak emeği ve katkısı olan herkese teşekkürlerimizi sunarız.

2011 Kavuşma Günü 'ne hep birlikte kavuşmak dileğiyle...


21 Mayıs Cuma gecesi İstanbul 'dan 3 otobüs ve birçok otomobil köye doğru yola çıktı. 22 Mayıs sabah erken saatlerde köyden onlarca araç konvoy oluşturarak gelen araçları karşılamaya gitti. Aşağıdaki fotoğraflarda gelecek konvoyu bekleyen Cihadiye 'lileri görüyorsunuz.

(Fotoğrafları büyütmek için üzerini tıklayınız.)

                       Konvoy karşılandıktan sonra akrabalar, dostlar, gençler, kadınlar birbirleriyle hasret giderdi ve hep birlikte hazır bekleyen kahvaltı sofralarına oturuldu.

                                                                                Cumartesi günü öğleden sonra tüm misafirlere öğle yemeği ikram edildi.

                                                                             Aynı gün ikindi namazını müteakip geleneksel kabir ziyareti gerçekleştirildi. İkindi namazını kılan cemaat hep birlikte gruplar halinde mezarlığa gitti. Gelmiş geçmiş bütün müteveffa için Kur'an-ı Kerim ve dualar okundu.

                                                                 Kabir ziyaretinden sonra toplu hatıra fotoğrafı çekildi.

     Ve Büyük Mevlit.
Pazar günü 20 değerli hoca ve mevlithanın katıldığı Cihadiye Köy Mevlidine öğle namazından önce başlandı. Kur'an-ı Kerim 'lerin, mevlitlerin okunduğu, ilahilerin söylendiği ve duaların edildiği mevlidi camimizin içini ve bahçesini dolduran kalabalık cemaat büyük bir ilgiyle dinledi.

Dernek Başkanı Osman Yılmaz tarafından organize edilen mevlit programı şu şekilde icra edildi;
Beyazıt Hoca: Vaaz ve sohbet
Ramazan Hoca: Kur'an-ı Kerim
Servet Hoca: Mevlid-i Şerif
Musa Hoca: Kur'an-ı Kerim
Rahim Hoca: Veladet
Cahit Hoca: Ara dua
Muzaffer Hoca: Kur'an-ı Kerim
Teyfik Hoca: Merhaba
Halil Hoca: Kur'an-ı Kerim
Eşref Hoca: Miraç 1
Hakkı Hoca: Miraç 2
Yaşar Hoca: İhlas 1
Faruk Hoca: İhlas 2
Hamit Hoca: İhlas 3
Saffet Hoca: Falak
Yakup Hoca: Nas
Misafir Hoca: Nas
Sadık Hoca: Fatiha
Cahit Hoca: Bakara
Lapsekili Hoca: Dua
Hamit ve Eşref Hoca: İlahiler
Faruk Hoca: Yönetim

Mevlidimizi icra eden bütün hocalarımıza, mevlithanlara ve dinleyen tüm misafirlerimize teşekkür ediyoruz.

                                                                                                                             Mevlitten sonra misafirlere geleneksel mevlit yemeğimiz ikram edildi. Yediden yetmişe bütün Cihadiye 'liler misafirlere servis yaparak tüm misafirlerimizin rahat ve konforlu bir şekilde yemeklerini yemelerini sağladılar. Bu arada misafirlerimizden yemeklerin lezzeti konusunda çok olumlu yorumlar almamız bizleri ayrıca memnun etti.

                                                                                                                                                                          İhtiyaç sahiplerine yardım amacıyla son yıllarda aksatmadan düzenli olarak tertiplediğimiz kermesimiz bu yıl da yapıldı.

              Kavuşma Günü vesilesiyle köy meydanında yapılan çevre düzenlemelerinden sonra zaten bakımlı ve temiz olan köy meydanı daha da estetik bir görünüme kavuştu.

                          Kavuşma Günü Etkinlikleri Videosu

2010 Kavuşma Günü 'nü videoya da çektik. İçinde düğün görüntülerinin de olduğu 10 GB 'tan fazla, 2.5 saatlik kayıt olan 6 DVD 'den oluşan seti derneğimizden alabileceğiniz gibi dilerseniz anlaşmalı olduğumuz UPS Kargo ile ertesi günü kapınıza da teslim edebiliriz. "2010 Kavuşma Günü DVD Seti" derneğe gelir amacıyla 15 TL ücretle satışa sunulmuştur.

(UPS
Kargo ile teslimat isteyenlerin öncelikle İşbank TR020006400000110520823043 IBAN numarasına Arif Sarı adına havale yapmaları ve dekont bilgisini bilgi@cihadiye.com 'a iletmeleri gerekmektedir.)

Not: Videolar bilgisayarda izlenebilmektedir.