kafkasya
ANA SAYFA | DERNEK HAKKINDA | KÖYÜMÜZDEN GÖRÜNTÜLER | MESAJ PANOSU | İLETİŞİM 
empty /Root/menu_titles/customer /Root/menu_titles/login
adige kızıÇerkes Kızı

Çerkes kızlarının sosyal hayat içerisindeki yerleri başka hiç bir milletin kızlarınınkine benzemez. Doğuda kızlar bastırılmış ve hapis, batıda ise güvenli olmayan bir hürriyete sahiptirler. Çerkes kızları ise hem özgürlüğe hem de güvene sahiptirler.

Çerkes kızlarının tavır ve hareketlerinde İslam dininin olumlu etkileri vardır. Çerkes kızları geleneksel Çerkes usullerine bağlı olup bu arada çağımız modern dünyasının yaşam özelliklerine de uyarlar.

Çerkes kızı evleninceye kadar müstakil bir insan olarak her istediği ile görüşmekte, sosyal hayata girmekte serbesttir. Bir Thamate eşliğinde evinde erkek misafir kabul eder, misafire hürmet eder.

Kızın bulunduğu topluluğa anne ve babanın girmemesi usuldendir. Bu nedenle kızı düğünde bulunan baba dans yerinde bulunmaz. Babanın yanında kızın dans etmesi saygısızlık olarak yorumlanır. Aile kıza tam bir güven duyar. Erkeklerle çeşitli ortamlarda bir araya gelmesine engel olmak, onun özgürlüklerini ve sosyal hayatını kısıtlama olarak kabul edilir. Çerkeslerde kız, şerefini bilir, şahsiyet sahibidir. Kız erkeklere hediyeler verir ve onlardan hediyeler alır. Bu şekilde arkadaşları ile ilişkiler kurabilir.

Çok zeki olan çerkes kızları konuşmalarında gayet zariftir ve ince espriler yaparlar. Hiçbir şart altında aciz duruma düşmeyen delikanlılar için en müşkül durum bu espriler karşısında mahcup ve mağlup olmamaktır. Sohbetler çoğunlukla esprili fakat nazik bir havada geçer. Kaba tavır ve sözler sevilmez ve ayıp sayılır. Bu nedenle inceliğe çok özen gösterilir. Çerkes delikanlıları kızlarla rahatça görüşmeyi, onların iltifatlarını almayı bir hak olarak görürler. Konuşmayan, çekingen davranan kızları "Evli misin?" gibi sözlerle eleştirir, hoşnutsuzluklarını belli ederler.

Çerkes kızı, ailenin en nazlı ferdidir. Baba çocuklarından yalnız kızlarına yumuşak davranır. Anne bütün şefkat ve dikkatini ona gösterir. Kardeşleri onu severler. Aile fertlerinden hiç biri bu aziz misafirin kalbini kırmaz. Kız annesinin bir görev arkadaşıdır. Ona her konuda yardım eder. Dikiş işleri tamamen kıza aittir. Hatta kızı olmayan komşuların dikiş işlerine de yardım eder. İplik eğirmek, şayak dokumak kızın görevlerindendir. Aile fertlerinin elbiselerinin temiz olmaması, yırtık olması, misafir ve oturma odalarının yılda bir kaç defa badana edilmiş olmaması, misafir odası yatak ve takımlarının temiz olmaması kızın şöhret ve kıymetini düşürür. Zira Çerkesler, kızların kıymetini güzelliğine göre değil, ev kadını olabilmek için gösterdiği çabaya göre değerlendirirler. Bu nedenle kızlar tembel ve havai olmamaya, son derece temiz ve faal olmaya mecburdur. Köylü hayatı yaşayan ve çoğunlukla zengin olmayan Çerkeslerin sade ve rahat küçük meskenlerinde görülen ve ruhu okşayan temizlik ve düzen, kadınların yoktan var ettikleri çekici düzenlemelerle ve güzelleştirmelerle takdire değerdir.


(Not: Bu bilgileri gönderen kişi kaynağını belirtmemiştir. Eserin sahibi veya kaynağı bilenler bilgi verebilirlerse siteye eklemek istiyoruz.)

 
 
Biga Cihadiye Köyü Kalkındırma Derneği
Banka Seçenekleri
/Root/active_user: 3 /Root/total_user : 425214
Neticaret®