kafkasya
ANA SAYFA | DERNEK HAKKINDA | KÖYÜMÜZDEN GÖRÜNTÜLER | MESAJ PANOSU | İLETİŞİM 
empty /Root/menu_titles/customer /Root/menu_titles/login
adige kadınıADİGE KADINI
 
Doğu toplumlarında olduğu şekilde Adigelerde kadın ağır işlerde çalıştırılmaz. Onlarda adet olduğu şekilde bizde erkekler bir kenara çekilip kadını sert yamaçlarda, ziraat işlerinde, tarım işlerinde ve bahçe işlerinde çalıştırmazlar. 
 
Adigelerde erkeğin kadına el kaldırdığı, küfrettiği veya aşağılayıcı sözler söylediği duyulmuş görülmüş değildir. Bu tür hareketler çok büyük bir ayıp olarak karşılanır.
 
Adigeler kadına en çok değer veren halklardan biri olagelmişlerdir. Gerek toplumu ilgilendiren genel işlerde, gerek kendi cemiyeti ve dar çevresi, gerekse aile çevresi içerisinde her zaman kadının çok önemli bir yeri ve değeri olagelmiştir. “Öldürülen birinin intikamını almak için kılıç elde yola çıkan bir grup, araya bir kadın ricacı girdiğinde yollarından döner ve silahlarını bırakırlar.”
 
Adige töresinde kadına saygı sadece namus kavramı ile açıklanamaz. Erkek için öngörülmeyen pek çok hak kadına verilmiş ve saygı bu ilişkilerin temeline olmazsa olmaz koşul olarak konulmuştur. Bir kadının hatırını kırmak, onu incitmek ve ona karşı saygısızca davranmak en ayıp işlerden biri olarak görülür.
 
Adigelerde kadına verilen değer yaşamın her alanında belirgin bir biçimde gözlemlenebilir.
 
Kadının gözü önünde hayvanlar kamçılanmaz, onlara vurulmaz, bir yolculuğa çıkılacaksa, kadınlar sürücünün atı (veya öküzü) kamçıladığını görmeyecek şekilde oturtulurlardı. Çeşmelerde veya derelerde kadın suyunu doldurup işini bitirmedikçe atlılar oraya atlarını sulamak için girmezlerdi. Dörtnala giden atlı eğer kadınların olduğu bir yerden geçiyorsa yavaşlardı, silahını göstererek tutmaz, kadının olduğu yerde silah çıkmazdı.

Eğer erkek bir kapı önünden geçerken bir kadının odun kırdığını veya benzer ağır bir iş yaptığını görürse yanına gider o işi kadının elinden alıp kendisi yapar ve sonra yoluna giderdi. Yolculukta kadının rahat etmesi için azami özen gösterilir, eğer dağda, ormanda veya yolda yemek yenecekse kadına yemek yaptırılmaz bu iş erkekler tarafından yapılırdı.
 
Adige toplumu töresinin gereği olarak kadını en üst mertebede tutmakta ve ona hak ettiği değeri vermektedir.(Not: Bu bilgileri gönderen kişi kaynağını belirtmemiştir. Eserin sahibi veya kaynağı bilenler bilgi verebilirlerse siteye eklemek istiyoruz.)

 
 
Biga Cihadiye Köyü Kalkındırma Derneği
Banka Seçenekleri
/Root/active_user: 3 /Root/total_user : 425207
Neticaret®